Metódy grilovania na drevenom uhlí

Úvod METÓDY GRILOVANIA

Priame grilovanie

Metódy grilovania zahrňujú zakladé priame grilovanie, ktoré Vám pravdepodobne nemusíme veľmi predstavovať. Pod týmto pojmom sa takmer všade na svete myslí klasické záhradné grilovanie, pri ktorom umiestnite pokrm priamo nad zdroj žiaru, nad ktorým sa tepelne upraví. Pri priamom grilovaní sa využíva vysoká teplota cca. 200° C. Tento spôsob je vhodný na rýchlu prípravu tenkých alebo menších kusov potravín v záhradných griloch. Typické potraviny vhodné pre priame grilovanie sú steaky, kuracie prsia, rybie filety, zelenina, huby, pečivo, a pod. Pri priamom grilovaní používajte kvalitné drevené uhlie, ktoré horí dlho a intenzívnym žiarom.

Nepriame grilovanie

Nepriame grilovanie je vhodné na prípravu tuhších alebo väčších potravín, ktoré by sa pri priamom grilovaní mohli pripáliť, než by boli tepelne upravené. Nepriame grilovanie je možné len na záhradných griloch s vekom. Ako názov metódy napovedá, jedná sa o grilovaní, kedy sa potraviny neumiestňujú nad priamy žiar, ale mimo neho. Veko grilu je zaklopené a tým je zabránené úniku tepla z grilu. Gril potom svojou funkciou pripomína horkovzdušnú rúru alebo pec. Teplota pri nepriamom grilovaní sa pohybuje medzi 110 – 225° C. Táto metóda sa používa na grilovanie bravčového pliecka, celej morky a kurčaťa na keramickom stojane na kurča, hovädzích a bravčových rebierok, celého lososa, hovädzej roštenky alebo pizze a pečiva na pizza kameni.

::: Nepriame grilovanie sa odporúča aj na grilovanie tuhšieho hovädzieho masa, ktoré sa musí pripravovať pozvoľne na nízkom žiari uhlia :::


Metódy grilovania


Pomalé grilovanie

“Barbecue” v jeho pravej forme je dlhá a pomalá tepelná úprava mäsa pri nízkej teplote a za prítomnosti dymu. Zdroj tepla je mimo mäsa vďaka kameňu na nepriame grilovanie. Barbecue pochádza z karibskej oblasti. Pravé barbecue sa praktizuje najmä v USA – Texas, Kansas City, Memphis a celý juh USA.

V našej ponuke grilovacieho príslušenstva nájdete špeciálny grilovací kombinovaný rošt  s pizza kameňom a kameňom na nepriame grilovanie v jednom.

Dnešným trendom na americkej barbecue je práve gril s keramickou spaľovacou komorou – u nás ponúkaný pod značkou Kamado. Ak hovoríme o pomalej tepelnej úprava, myslíme tým naozaj “pomalá”. Majstri grilu z Kansas City pripravujú “Baby Back” rebrá šesť hodín a bravčové pliecko napríklad aj 10 – 12 hodín. Pri nízkej teplote 110 až 160° C. Ak sa bavíme o barbecue, bavíme sa väčšinou o príprave väčších a veľkých kusov mäsa. Barbecue je tiež vhodné pre tuhé kusy mäsa ako sú niektoré rezy rebier. V USA sú 3 základné rezy bravčových rebier – Baby, Back Ribs, St. Louis Ribs a Spare Ribs.

Údenie v grile

Údenie v záhradnom grile na drevené uhlie je špecifickým druhom nepriameho grilovanie, ktoré zvyčajne prebieha za nízkej až strednej teploty medzi 60 – 110° C a za prítomnosti značného množstva dymu z drevených lupienkov na údenie. Hlavnou zásadou zaúdenia je nižšia teplota, pozvoľná príprava a dostatok dymu. Typické potraviny vhodné k zaúdenia sú kusy hrude, bravčové pliecko, rebierka, tofu (áno, skutočne myslíme tofu), losos, bravčové mäso a ryby.

::: Dym v grile môžete generovať drevenými peletami, drevenými lupienkami na údenie v grile alebo drevenými trieskami namočenými vopred vo vode :::


 

Prezentačné video nášho keramického grilu Kamado Ceramic anglickou firmou SteakStones.


Copyright 2016 - 2020 © Keramické grily